Hapesira Qiejve Shqiptare
 
PortaliPortali  ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Hallween festi.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Erisa
Fondator
Fondator
Erisa

Numri i postimeve : 13
Join date : 07/10/2009
Age : 29
Location : Fier - Albania

Hallween festi. Empty
MesazhTitulli: Hallween festi.   Hallween festi. EmptyFri Oct 30, 2009 11:28 am

Historia e Hallweenit
Hallween festi. Pbucket

Origjina e Halloween datojnë në festivalin e lashtë kelt të Samhain (shqiptohet mbjell-në).

Celts, i cili ka jetuar 2,000 vjet më parë në zonën që është tani Irlanda, Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe veriore, festuan vitin e tyre të reja në 1 nëntor. Kjo ditë shënoi fundin e verës dhe të korrave dhe fillimin e errët, dimrit të ftohtë, një kohë të vitit që ishte e lidhur shpesh me vdekjen e njeriut. Celts besonin se në natën e para vitit të ri, kufiri midis botës së gjallë dhe të vdekur u bë paqartë. Në natën e 31 tetor, ata festuan Samhain, kur besohej se fantazmat të vdekurit u kthye në tokë. Përveç kësaj për të shkaktuar probleme dhe të korra të dëmshme, Celts mendonin se prania e shpirtrave shpirtëror bërë më të lehtë për Druids, ose priftërinjtë e Celtic, për të bërë parashikime në lidhje me të ardhmen. Për një popull tërësisht e varur në botë të paqëndrueshme natyrore, këto profeci ishin një burim i rëndësishëm i ngushëllim dhe drejtim gjatë dimrit të gjatë, të errët.

Për të përkujtuar ngjarje, Druids ndërtuar bonfires madh shenjtë, ku njerëzit u mblodhën për të djeg të lashtat dhe kafshët, si flijime hyjnive kelt.

Gjatë kremtimit, Celts veshur kostumet, në mënyrë tipike përbëhet nga kokat dhe lëkurat e kafshëve, dhe u përpoq ta tregoj fatin e njëri-tjetrit. Kur ishte mbi festimin, ata ri-ndezur zjarre vatër e tyre, që ata kishin fikur më parë atë mbrëmje, nga zjarr i madh i shenjtë për të ndihmuar në mbrojtjen e tyre gjatë dimrit që vjen.

Nga AD 43, Romakët kishin pushtuar shumicën e territorit kelt. Në rrjedhën e katërqind vjet se ata sunduan tokat e Celtic, dy festivale me origjinë romake u kombinuan me festimin tradicional kelt të Samhain.

Parë ishte Feralia, një ditë në fund të tetorit, kur romakët tradicionalisht përkujtoi kalimin e vdekur. Dytë ishte një ditë për nder Pomona, perëndeshën romake të frutave dhe pemëve. Simbol i Pomona është molla dhe inkorporimi i kësaj feste në Samhain ndoshta shpjegon tradita e "bobbing" për mollë që praktikohet sot në Halloween.

Nga 800s, ndikimin e krishterimit ishin përhapur në tokat e Celtic. Në shekullin e shtatë, Papa Boniface IV të caktuar nëntor 1 All Day Shenjtorët ", një kohë për të nderuar shenjtorët dhe martirët. Besohet gjerësisht sot se papa po përpiqej që të zëvendësonte festivalin kelt të vdekurit me një pushim lidhur me këtë, por kisha-sanksionohet. Festim u quajt edhe All-Shenjtërit ose All-hallowmas (nga e Mesme anglisht Alholowmesse kuptim Dita e të Gjithë Shenjtorëve ') dhe një natë më parë atë, natën e Samhain, filloi të quhet All-Hallows Eve dhe, pak më vonë, Halloween. Edhe më vonë, në vitin 1000, kisha do të bëjë nëntor 2 All Day Souls ', një ditë për nder vdekurit. Ajo u kremtua në mënyrë të ngjashme për të Samhain, me bonfires të mëdha, parada, dhe salcë deri në kostume të shenjtët, engjëjt dhe demonët. Së bashku, tre festimet, prag e të Gjithë Shenjtorëve, të Gjithë Shenjtorëve, dhe gjithë shpirtrat ", u bëri thirrje HallowmasGezuar festen nga Erisa dhe na tregoni pak per ate dite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://hapesira.forumsq.net
 
Hallween festi.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Hapesira (Board) Forum :: Pershendetje edhe prezantimet :: Pershendetjet edhe urimet-
Kërce tek: